GİRİŞİMCİLİKTE KADIN DAYANIŞMASI PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI

GİRİŞİMCİLİKTE KADIN DAYANIŞMASI PROJESİ AÇILIŞ TOPLANTISI

Şırnak Üniversitesi TTO A.Ş. bünyesinde ABD Büyükelçiliği tarafından fonlanan “Girişimcilikte Kadın Dayanışması” adlı projenin açılışı 20 Kasım, 2019 saat 10.30’da gerçekleşmiştir.

Projenin yürütücüğünü üstlenen Şırnak Üniversitesi TTO A.Ş. Patent ve Fikri Mülkiyet Hakları Birimi Koordinatörü Öğr. Gör. Talha Bayır, proje kapsamında; Türkiyenin en büyük kadın girişimciler derneği olan KAGİDER’in ziyaret edilerek girişimcilik ve kuluçka sistemi hakkında bilgi alışverişinde bulunulacağını; TRC-3 Bölgesi (Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak) Uygulamalı Girişimcilik ve İş Planı Eğitimleri verileceğini; Şırnak Üniversitesi TTO bünyesine ise daimi danışmanlık hizmeti verecek bir Kadın Girişimcilik Ön Kuluçka Merkezi’nin kurulacağını belirtti.

Proje açılış toplantısına; KOSGEB, DİKA, Ticaret Odası gibi birkaç kamu kurum ve kuruluşu, TRC-3 Bölgesi (Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak)’ndeki faaliyet gösteren kadın girişimcilik temalı STK’lar, bölgedeki Üniversite ve TTO Koordinatörleri ve kadın girişimcilerin katılmıştır.

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan’da kadın girişimciliğinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kadınlarımız toplumun temel taşlarıdır. Ülke ekonomisine katkıda bulunmaları ve kendi ekonomik özgürlüklerini kazanmaları önemlidir. Bir erkeği eğitirseniz bir bireyi eğitmiş olursunuz, bir kadını eğitirseniz bir toplumu dizayn etmiş olursunuz. Girişimcilikte Kadın Dayanışması Projesinin gerek bölge gerekse Şırnak’taki kadın girişimciler için faydalı olacağına inanıyorum. Üniversite olarak kampüs içerisinde birden fazla kadın girişimciye destek olduk. Bundan sonrada kadın girişimcilere elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.